Eglės Ščerbinskaitės foto paroda "2X Italija"

Eglės Ščerbinskaitės  foto paroda "2X Italija"

Parodoje ,,2X Italija“ fotomenininkė Eglė Ščerbinskaitė pristato apie 20 didelio formato fotografijų. Fotografijos spaustos ant organinio stiklo. Dažna šios autorės fotografijų serija yra inscenizuota. Autorė kuria pasakojimų scenarijų, vėliau to pasakojimo scenografiją, kurioje patalpina personažus. Visa tai fiksuoja vienoje ar kitoje serijoje. Paroda vieną kartą jau buvo pristatyta Kaune, antrą kartą pristatoma Jurbarke. Parodoje pristatomų fotografijų serija yra sukurta Italijoje, tad šios šalies peizažai yra gamtos motyvai. O pagrinde fotografinės scenos dalyvė  yra moteris, kuri nuotaiką, emociją, harmoningą vidinį ir išorinį grožį paryškina minėti šalies kontekstai ir fonai. Estetizuotą moters pasaulį, parodos autorė padeda išryškinti netradicinis kostiumas, grimas, šokio elementas. Tai teatralizuotas pasakojimas apie moterį, kuri išsiskiria savo dinamika, vitališkumu, estetika. Pasak, meno kuratorės Eglės Knygauskaitės-Liakienės, E. Ščerbinskaitė praktikuoja retai sutinkamą režisūrinės fotografijos meną, tuo išsiskirdama iš kitų lietuvių fotografų ir kilsteli režisūrinės fotografijos žanrą į aukštesnį lygmenį “Pirmieji portretai buvo bandymai pristatyti po garsiais personažais asmeninius, stilistiškai transformuojantis paliekant atpažįstamumo kodus ir kt. Vėliau menininkė supratusi, kad nereikia bėgti nuo savęs, bet priešingai savęs pažinimo link ji turi pasitikti savas mintis ir išgyvenimus. Taigi fotografavo iš komforto zonos atšiauriomis sąlygomis, per audrą, lietų, sniegą. Kai būna sunku, tai tu būni tikras, nes nėra laiko ir jėgų apsimetinėti ir maskuotis. Šis kelias savęs pažinimo link peraugo į sociumo atvaizdo kūrimą per asmeninę patirtį”. Fotografijų autorė kelia klausimą, kada žmonės tikri, o kada įsivaizduoja tokiais  norintys būti. Ir kas yra svarbiau - būti ar atrodyti? Analizuoja kaip drabužis, įvaizdis, stilius įtakoja ir atspindi žmogaus elgseną, savijautą, netgi politines pažiūras. Menininkė dažnai eksperimentuoja kelionėse, kuriose portreto fotosesijos, peraugdavo į performancus, kada daugybė smalsuolių susiburdavo stebėti jiems nesuprantamo fotomenininkės elgesio (fotoaparatas stovėdavo ant štatyvo, fotografuodavo save per atstumą su pulteliu), dažnas žiūrovas nepastebėdavo net fotokameros, stebėdavo jos pozavimo sau procesą. Parodą „2XItalija” geriausiai apibūdina pati autorė „Sveiki atvykę į mano gyvenimo spektaklį.

Saulė – tai mano prožektorius, praeiviai – mano žiūrovai. Tiksliai atliekamas mano vaidmuo glumina žiūrovą, paklaikusiomis akimis nuo nežinios stebi kiekvieną mano judesį. Ne, aš neišprotėjau, aš nieko nebandau Jums įpiršti, tiesą sakant Jūs man net nerūpite. Mano teatrui žiūrovai nereikalingi. Aš aktorė, aš vaidinu savo gyvenimą, aš atspindys veidrodyje, vandenyje, šešėlis sienoje, aš esu aš. Nusispjaut, ką apie tai mano kiti, juk bilieto į mano spektaklį neįsigijai, nesi vertas jį stebėti, smerkti, girti, juo žavėtis. Nebent aš tave pakviesiu, surengsiu dar vieną spektaklį “2XItalija” . Paroda veiks iki kovo 20 d. Parodos rengėjai: Jurbarko krašto muziejus ir VšĮ „Gabrielės meno galerija” .

Informaciją paruošė menotyrininkė Gabrielė Kuizinaitė

Spausdinti   El. paštas

Jurbarko krašto muziejus

Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi juridinių asmenų registre, kodas 158752243