Tautodailinkų Reginos ir Prano Poškų kvilingo (popieriaus rankdarbių) ir šiaudelių aplikacijų paroda

Tautodailinkų Reginos ir Prano Poškų kvilingo (popieriaus rankdarbių) ir šiaudelių aplikacijų paroda

 Šioje parodoje tauragiškiai tautodailininkai Regina ir Pranas Poškai pristato su dideliu kruopštumu ir meile pagamintus šiaudelių aplikacijų ir popieriaus rankdarbių (kvilingo technika) darbus.

REGINA POŠKIENĖ gimė Tauragėje, mokėsi Tauragės I-ojoje vidurinėje mokykloje

(dabar – M. Mažvydo progimnazija), baigė Tauragės politechnikumą ir nuo 1975 m. ilgą laiką dirbo skaičiavimo mašinų elementų gamykloje.

     Nuo vaikystės akį traukė visoks grožis. Jaunystėje buvo pomėgis megzti vašeliu iš lininių siūlų. Atsitiktinai televizijos laidoje apie rankdarbius Regina pamatė šiaudelių aplikacijas, kurios iškart patraukė jos dėmesį. Abu su vyru nutarė mokytis šio meno ir 1994m. pirmą kartą dalyvavo teminėje parodoje „Šiaudų dirbiniai: tradicijos ir naujovės“ Tauragės krašto muziejuje „Santaka“.

     1993m. Regina pradėjo lankyti pynimo kursus, kuriuos organizavo Neįgaliųjų draugija. Vėliau kartu su vyru baigė platesnius pynimo kursus Tauragės moksleivių kūrybos centre (dabar – Meno mokykla) ir gavo kvalifikacijos pažymėjimus.

     Parodose dalyvauja nuo 1994 m. Surengė 10 autorinių parodų. Pirmąją autorinę pintų darbų parodą pristatė 2001 m. „Santakos“ muziejuje. Tais pačiais metais eksponavo savo kūrybą teatrų festivalyje „Kvartetas 2001“. Nuo 2005 m. dalyvauja regioninėse liaudies dailės konkursinėse parodose „Aukso vainikas“ ir yra nuolatinė muziejuje vykstančių bendrų tautodailės parodų dalyvė. Abu su vyru nuo 2001 m. – Lietuvos tautodailininkų sąjungos nariai ir Tauragės dailiųjų amatų gildijos asociacijos nariai. Abu nuolat kuria, dalyvauja Kaziuko mugėse, įvairiose šventėse.

      Šiuo metu Regina pasinėrusi į kvilingo meną. Kvilingo technikos esmė, kai siauros popieriaus juostelės sukamos į ritinėlius, o šie formuojami į įvairias figūras. Manoma, kad šią meno rūšį XV a. pirmiausiai pradėjo praktikuoti Italijos ir Prancūzijos vienuoliai, kurie naudodavo plunksnos kotą (angl. quill) kaip įrankį plonoms popieriaus juostelėms sukti. Nuo žodžio „quill“ kilo pavadinimas „quilling“. Ši technika XVIII a. ypač išpopuliarėjo Anglijoje. Senovėje ji buvo naudojama knygų viršelių ir įvairių religinių objektų dekoravimui. Dabar kvilingas vis populiarėja ir yra naudojamas atvirukams ir kvietimams kurti, dovanoms dekoruoti, paveikslams, papuošalams, miniatiūroms ir kt. Tik reikia fantazijos, daug laiko, kruopštumo, kantrybės, kol iš popieriaus gimsta gražus kūrinys.

             PRANAS POŠKA kilęs iš Šilutės r., Natkiškių k. Baigęs mokyklą, tarnavo kariuomenėje. 1977 m. pradėjo dirbti Tauragės keramikos gamykloje. Nuo 1999 m. dirbo Tauragės sveikatingumo ir sporto komplekse „Bastilija“.

      Nuo mažens Pranas stebėdavo, kaip jo tėtis pina krepšelius. Iš jo išmoko darbštumo. Regina džiaugiasi vyro nagingumu ir apie jį sako: „Kur dėsi, ten tiks“. Pranui labai patinka kūrybinė veikla. Kartu su žmona jie kuria paveikslus iš šiaudelių, pina iš vytelių, dalyvauja parodose, šventėse, mugėse.

      Šiaudelių aplikacijomis domisi ir vyresnysis sūnus Viktoras. O pinti iš vytelių išmoko ir marti Judita bei anūkė Kristina.

     Abu Poškai kartu yra surengę net tris jubiliejines savo darbų parodas: 2007 m. - 55 metų jubiliejaus proga, 2012 m. – 60-mečio proga, o 2022 m. – 70-mečio proga.

     Ši paroda savita ne tik tuo, kad autoriai du – vyras ir žmona, kad pristatomi dviejų žanrų kūriniai bet dar ir tuo, kad abu tautodailininkai gimę tais pačiais 1952m. ir tą patį rugsėjo mėnesį.


Spausdinti   El. paštas

Jurbarko krašto muziejus

Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi juridinių asmenų registre, kodas 158752243
Adresas: Vydūno g. 21, LT-74118, Jurbarkas
Telefonas:
(8 447) 52710
(8 447) 48500
El. paštas: jkm@jurbarkomuziejus.lt

Darbo laikas

Jurbarko krašto muziejaus darbo laikas

Administracija
I–IV 8.00–17.00 val.
V 8.00–15.45 val.
VI–VII nedirba

Lankytojų priėmimas
II–V 9.00–18.00 val.
VI 9.00–17.00 val. (pietų pertrauka 13.00-14.00)
VII–I nelankymo dienos

Vasaros metu:
Pirmadienį-penktadienį: 8.00 - 18.00
Šeštadienį-sekmadienį: 11.00 - 16.00 

Mes Facebook'e